Om oss

Nanar är en kulturtidskrift som utkommer fyra gånger om året. Den riktas till de arabiska kulturläsarna överallt världen särskilt till dem i de skandinaviska länderna. Nanar grundades 2013 och distribueras till de flesta svenska bibliotek
Nanar bildar en stark bro mellan de arabiska och europeiska kulturerna genom sitt bidrag till en introduktion av arabisk och skandinavisk litteratur och med översättning mellan de språk som antas i de här kulturerna
Nanar har en plan för att ge ut projektet ”den översatta boken” med syfte till att införa den arabiska kulturen till svenska läsare och presentera den svenska kulturen till arabiska läsare samt uppmuntra spridning av kunskap och upplysningsvärden och accepterande av varandra och olikheter


Nanars personal

_________________

Chefredaktör och ansvarig utgivare

Dr. Aseel Alamiri

editor@nanar.se


Editors

Lubna yasin

lubna.yasin@nanar.se

_______

Dr. Hasan abd radi

hasan.abdradi@nanar.se

_______

Ali Salim

ali.salim@nanar.se

_______

Shamal Adel Salim

 shamal.salim@nanar.se

_____

Hamid Kashkol

 hamid.kashkol@nanar.se

_______

Michael Mammoo

michael.mammoo@nanar.se

_______

Kareem Sadoon

kareem.sadoon@nanar.se

__________________________________________________________________________________

Amer Alhashimi

IT, Design, och Marknadsföring

amer.alhashimi@nanar.se

_______

 

Ahmed Abd-Alsataar‎

Audio/Video

ahmed.abdalsataar@nanar.se

_______

Caroline mörk

Tryck

caroline.mork@nanar.se


Konsulter

_______

Henry diab

henry.diab@nanar.se

_______

‏‎Abdulrahman Enad

abdulrahman.enad@nanar.se

_______

Dr. Hassan swdany

hassan.swdany@nanar.se

_______

Nawzat shamdin

nawzat.shamdin@nanar.se

Comments are closed